Muutama päivä sitten Keskisuomalainen julkaisi artikkelin ”Kansanedustaja lähetti seksiviestejä vieraille naisille: suorasanaisia ehdotuksia kesken poliittisen keskustelun”. Tässä oli kyse siis siitä, että perussuomalaisten kansanedustaja Toimi Kankaanniemi oli lähetellyt seksiehdotuksia useille naisille.
Tämähän on tietenkin saanut monet ihmiset kauhistelemaan ja jotkut ovat olleet sitä mieltä, että kyse on seksuaalisesta häirinnästä. Kankaanniemi on jäänyt kohun seurauksena sairaslomalle eikä jatka enää hallitusneuvottelijana.
Kankaanniemi on kuitenkin saanut myös ymmärrystä.
Seksualisti Tommi Paalanen: Häirintä, moralismi ja seksuaalikielteisyys
Rakel Liekki: Kommentti: Mies vonkasi naisia Facebookissa – entä sitten
Melissa Mäntylä: Seksiviestittelyn jalo taito
Olen itsekin sitä mieltä, että ”mitä sitten”. Hieman huvittavaahan se on, että perinteisiä perhearvoja kannattava (naimisissa oleva) kansanedustaja lähetteleekin itse monille naisille seksiviestejä. Mutta tuskinpa tässä on kuitenkaan kyse mistään laittomasta häirinnästä ollut, joten ei siitä nyt tarvitsisi tällaista kohua nostaa.